Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni Śląskiej Kościoły Św. Pawła

   Aż do 1921 roku mieszkańcy Gostyni należeli do nader licznej, jak na owe czasy, rodziny parafialnej kościoła Św. Wojciecha w Mikołowie. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze na początku XX wieku, do mikołowskiej Parafii należały między innymi dzisiejsze dzielnice Katowic: Ligota, Panewniki i Piotrkowice oraz Łaziska Dolne, Średnie i Górne.

    Od 1921 roku lokalia Gostyń należała do Parafii w Wyrach (zbudowany tu kościół został poświęcony w roku 1925). W 1922 roku na gostyńskim cmentarzu zbudowany został kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, a parafia przy tym kościele założona została w roku 1925.  W dniu 18 sierpnia 1935 roku, dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła w Gostyni. Projekt świątyni sporządził architekt Affa z Katowic. Za patronów wybrano Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na mocy zezwolenia Kurii Biskupiej, aktu poświęcenia dokonał Ojciec Celestyn Rogowski, Salwatorianin z Mikołowa.
   
    W protokole wizytacyjnym, z grudnia 1935 roku, czytamy:   
    Kościół buduje się staraniem Ks. Proboszcza Piotra Pawełczyka, z dobrowolnych ofiar tak miejscowych jak i pozamiejscowych dobrodziejów

    Budowa kościoła trwała niespełna cztery lata. W maju 1939 roku w nowym kościele odbywa się, po raz pierwszy, uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W dwa tygodnie później Ks. Dziekan Jan Janota z Wyrów dokonuje poświęcenia nowych dzwonów.

    Datą szczególną jest dzień 2 lipca 1939 roku. O godzinie 9.30 rozpoczyna się uroczystość poświęcenia nowego kościoła. Ze specjalnym zezwoleniem Kurii Biskupiej, przewodniczy jej i dokonuje poświęcenia Ks. dr Karol Wilk, ówczesny proboszcz kościoła Św. Wojciecha w Mikołowie.

    Po latach przy Kościele Św. Ap.Piotra i Pawła w Gostyni ks. proboszcz Józef Żołdak wybudował nowe probostwo z domem katechetycznym. Obiekt został poświęcony 26.10. 1975r. W latach 1981 - 1984 przeprowadzono modernizację wnętrza kościoła według projektu artysty plastyka Pawła Wilczka z Katowic. Następne prace związane z remontem kościoła i obejścia kościelnego rozpoczęły się w roku 1997 i  nadal  trwają:

    Od wiosny 1997 roku prowadzono prace związane z budową parkingu na terenie dawnego ogrodu probostwa. Zostały one zakończone końcem 1997 roku. Powstał parking mieszczący 56 samochodów. W tym czasie (lipiec 1997 roku) wielkie ulewy naruszyły dach kościoła. Rada parafialna wraz z całą parafią zadecydowała o remoncie i wymianie dachu pokrytego blachą cynkową na miedź. 28.10. 1997 została zebrana pierwsza zbiórka na planowany remont.
    Rozpoczęły się także prace remontowe w domu katechetycznym (adaptacja jednej z salek na bibliotekę parafialną, wymiana ogrzewania węglowego na gazowe...).
    Remont dachu kościoła został doprowadzony do szczęśliwego końca po zmianie wykonawcy w październiku 1999r.
        Z innych ważnych dla parafii spraw należy wymienić osuszanie kościoła przeprowadzone w miesiącach 09. - 10. 2001, prace związane z nagłośnieniem kościoła, fundację nowych marmurowych bocznych ołtarzy i balasek oraz malowanie kościoła, które rozpoczęło się 7.1.2003r.
    Nowy wystrój łącznie z oświetleniem został zaprojektowany przez Panią mgr Katarzynę Harazin z Mikołowa. Prace prowadziła firma malarska Potysz i syn.
        Znaczące dla ostatnich lat życia parafii jest także uprządkowanie spraw związanych z cmentarzem. Znajduje się on na terenie parafii sąsiedniej, ale do pewnego czasu był zarządzany przez proboszcza parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła. 1.2.1999r. został przekazany pod zarząd parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Gostyni. Od tego też czasu trwały próby przekształcenia starego kościoła, stojącego na cmentarzu, na kaplicę pogrzebową. Po generalnym remoncie, prowadzonym przy udziale finansowym obu gostyńskich parafii, kaplica została oddana do użytku i służy obecnie całej Gostyni.
    Po świętach wielkanocnych w marcu 2008 rozpoczęły się prace wokół kościoła.
   
    Do względnej całości obrazu ostatnich lat wypada dodać pewne fakty z życia i historii duchowej parafii.
    Należą do nich następujące wydarzenia:
  -  Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogorskiego (19.2. i 20.2 1997r.)
  -  Tydzień Eucharystyczny na rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego w 1997r.
  -  Powołanie do życia gazetki parafialnej "Głos Apostołów" - 19.10.1997r.
  -  Rozpoczęcie obchodów dnia Fatimskiego każdego 13 miesiąca
  -  Wizytacja ks. biskupa Gerarda Bernackiego w dniach 25.10 - 26.10.1998r.
  -  Dziękczynienie za 60 lat istnienia kościoła parafialnego - 31.10.1999r.
  -  Misje na koniec wieku prowadzone przez o. werbistów w ostatnim tygodniu 2000r.
  -  Kilkuletnie wsparcie finansowe dzieci z północy Polski - do 30.11.2002r.
  -  Pielgrzymka Roku Jubileuszowego do Bujakowa 30.7. 2000r.
  -  10 lecie posługi szafarzy nadzwyczajnych Komunii Św w dniu 24.3.2002r.
  -  Ustalenie wspólnej trasy procesji Bożego Ciała dla całej Gostyni od 2003 roku
  -  Wizytacja ks. biskupa Stefana Cichego w dniach 23 i 24 października 2004r.


22
Kwietnia

Autor wpisu

Adam