„Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach.” Notes Biblijny

Rozważanie dla „Biblicum Śląskiego”
I piątek miesiąca – marzec 2013


Rdz 37,3-4.12-13a.17b-28; Mt 21,33-43.45-46


Zanurzam się w Wielki Post – mój umiłowany czas, gdy intensywny rytm codziennych zdarzeń osadza się w przestrzeni gorliwej, esencjonalnej modlitwy  Kościoła – głębokiej niczym fiolet tego okresu liturgicznego. Dotyka mej duszy każde Kazanie Pasyjne, każde nabożeństwo Drogi Krzyżowej, perspektywa odradzającego Triduum Paschalnego, zwieńczonego olśnieniem Wielkanocnego Poranka.
Tak bardzo pragnę wypraszać u stóp Chrystusa Ukrzyżowanego łaskę zbawiennego przeżycia tych czterdziestu niezwykłych, wielkopostnych dni dla moich umiłowanych diecezjan, dla kapłanów, wspólnot zakonnych, seminarzystów naszej Archidiecezji, dla braci i sióstr, których dobry Bóg powierzył mojej duszpasterskiej opiece. Obyśmy należeli do „narodu, który wyda jego owoce”, bądźmy „rolnikami, którzy oddadzą plon we właściwej porze.”!
Nie sposób ogarnąć Wielkiego Postu, sprostać temu duchowemu wyzwaniu bez wsparcia Ducha Świętego, bez trwającej na czuwaniu wspólnoty Kościoła, bez liturgicznych „drogowskazów” i chwil adoracyjnej modlitwy przed obliczem Cierpiącego Pana…
Mam też własne, wypróbowane wsparcie duchowe; co roku  znajduję przewodnika po ścieżkach Wielkiego Postu – osobę, której życie, charyzmat, dzieło pozostaje dla mnie zachwycającą inspiracją.
Od wielu już dni pochylam się nad – nader bliskimi mojemu sercu – myślami Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, którego Bóg w swej nieskończonej mądrości darował Kościołowi w Polsce, a zwłaszcza wspólnocie Archidiecezji Katowickiej.

„Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach.”

Jakże raduje się serce Metropolity Górnośląskiego, gdy z atencją najwyższą, wdzięcznością przeogromną, świadom wagi swego przywileju, mogę przedstawić Watykańskiej Kongregacji „Positio” w trwającym procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego
ks. Franciszka Blachnickiego.
Z tej Śląskiej Ziemi wzięty, z tego ludu pobożnego, mądrego i pracowitego, z tych kapłanów wiernych – wrośniętych we wspólnoty parafialne, młodzieżowe, modlitewne…

„Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach.”

Przyjmijcie zatem Najdrożsi – ku wielkopostnej refleksji – kilka cytatów z pism twórcy Ruchu „Światło-Życie”. Te myśli nieodmiennie mnie poruszają; niech i Wam służą. Otwórzmy serca na ten dar.

Wszystko jest w ręku Pana. Ale wymaga On ode mnie, abym do końca wypowiadał już teraz ,,Amen” do tej godziny, która u Niego już jest wiadoma i do wszystkich stacji tej drogi krzyża i okoliczności konania! Tu zaczyna się sprawa największa mego życia. AMEN! Da robur, fer auxilium!

Bóg, jako jedyny, może zaspokoić najbardziej podstawową potrzebę twojego serca - potrzebę bycia kochanym bez względu na to kim jesteś, jaką wartość masz w swoich oczach i oczach innych.”

Heroizm w pracy apostolskiej przejawia się w odważnym podejmowaniu dzieł i zadań najtrudniejszych w danym środowisku, zaniechanych przez innych jako "beznadziejne"...

Bogu niech będą dzięki za ów drogocenny skarb – naszego brata w wierze, wielkiego chrześcijanina, głosiciela Ewangelii, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

„Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach.”

+ WIKTOR SKWORC
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI


Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Boże, Ojcze wszystkich ludzi, Ty w pełni czasów posłałeś do nas Swojego Syna, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno i mocą Ducha Świętego pozwalasz nam uczestniczyć w Twoim życiu. Ty w każdym czasie wzywasz ludy i narody, aby oczyszczone we Krwi Baranka przeszły z wielkiego ucisku do Twojej chwały. Wielbimy Cię w Twoim Kościele, który jest „światłem” narodów. Dziękujemy Ci za ludzi Kościoła, których współcześnie postawiłeś na naszej drodze życia.

Przez wstawiennictwo Niepokalanej, Matki Kościoła prosimy o dar coraz większej miłości, z której zrodził się Kościół i dla której został powołany.

Dziękujemy Ci za liczne charyzmaty Kościoła i za dary otrzymane na drodze Oazy Żywego Kościoła i Ruchu Światło – Życie, których założycielem jest Twój kapłan Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II).

Jesteśmy przekonani, że kapłan ten uczestniczy już w Twojej chwale niebieskiej. Jeżeli jednak Ty, Ojcze, wybrałeś go, by teraz w szczególny sposób kapłan ten stał się dla nas wzorem i przykładem, i by nadal przyczyniał się do wzrostu Twego Królestwa na ziemi, to naszym zadaniem będzie przyczyniać się do tego, by ta wola stała się powszechną nie tylko w niebie, ale i na ziemi. Prosimy Cię o to z całą pokorą, a czynimy to przez naszego Pana za wstawiennictwem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Amen.

1
Marca

Autor wpisu

Adam