Instytut Zwiastowania NMP Rodzina Św. Pawła

Instytut Zwiastowania zatwierdził w 1960 r. błogosławiony papież Jan XXIII. Tworzą go kobiety konsekrowane, które żyją duchem rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Realizują swoje powołanie „w świecie”, poświęcając się czynnemu apostolstwu i angażując się w głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu.
Pierwszym zadaniem każdej Anuncjatynki jest oddanie chwały Panu Bogu poprzez życiową postawę i krok po kroku dążenie do osobistej świętości.
Natomiast ich szczególną misją jest współpraca z Kościołem w ofiarowaniu ludzkości Jezusa – Mistrza, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Działają one przez głoszenie prawd wiary i moralności chrześcijańskiej dla przemiany życia osobistego i społecznego, w tym celu posługują się również współczesnymi formami przekazu i komunikacji.
Anuncjatynki, naśladując Maryję z Nazaretu, stają się świadkami Tajemnicy Zwiastowania Pańskiego w dzisiejszym Kościele. Kształtują swoje życie według wzoru życia Matki Najświętszej, która w prostocie codzienności powierzyła się Bogu, pozwoliła się przemienić Duchowi Świętemu i przyjęła Jezusa jako największy i najpiękniejszy Dar. Z codziennej Eucharystii i medytacji Słowa Bożego czerpią siłę i światło dla swojej misji, o której tak mówił bł. Alberione: «Potrzeba dusz, które naprawdę pokochają Pana, które będą płonąć dla Niego miłością; nie chodzi o osoby przeciętnego ducha, ale o dusze szczodre... które uczynią Słowo Boże Księgą ich życia, z którego będą czerpać mądrość i łaskę, i w ten sposób staną się jak światło!».
Anuncjatynki tak jak osoby zakonne odmawiają modlitwę brewiarzową, uczestniczą w codziennej Mszy Świętej i w miarę możliwości w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Aby skuteczniej oddziaływać w swoich środowiskach, anuncjatynki nie noszą habitów ani innych oznak oddania się Bogu. Nie prowadzą także stałego życia wspólnotowego (zazwyczaj mieszkają same), a ich konsekracja jest otoczona dużą dyskrecją. Ich pełne poświęcenie się Bogu czasami nie jest znane nawet najbliższej rodzinie. Oparcie mogą znaleźć w innych anuncjatynkach i członkach Rodziny Świętego Pawła, z którymi co jakiś czas się spotykają. Ich przełożonym jest zawsze przełożony zgromadzenia Towarzystwa Świętego Pawła.
Do Instytutu Matki Bożej Zwiastowania należy obecnie 600 kobiet w 17 krajach świata, w tym również kilka kobiet w Polsce.

Adres kontaktowy:
Kuria Prowincjalna Towarzystwa Świętego Pawła
ul. Św. Pawła 13/15
42-221 Częstochowa
www.paulus.org.pl • mail: kuria@paulus.pl

19
Kwietnia

Autor wpisu

Adam