Prof. Julian Gembalski Wykładowcy

Gembalski mUrodzony 20 czerwca 1950 w Siemianowicach Śląskich polski muzyk, kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1996-2002 rektor tej uczelni.

Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoir'a i Michaela Chapuis oraz muzykologa Jeana Saint-Arroman. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem Flor Peetersa. W 1992 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki kościelnej. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Od 1995 roku prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Nagrał we współpracy z Radiem Katowice kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs" na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Jego kunszt można poznać m.in. podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki w Bazylice pw. Św. Wojciecha, gdzie gra na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.

Nagrody i inne wyróżnienia
Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Za: Julian Gembalski (źródło: wikipedia, licencja: CC, autorzy)

28
Sierpnia

Autor wpisu

Adam