Uroczyste rozpoczęcie II Synodu Kościoła katowickiego Dekada Historyczna
„Odważne i autentyczne świadectwo życia opartego na wierze jest dziś pilnie potrzebne Kościołowi, całemu społeczeństwu i Ojczyźnie! Jest też ono jednym z najskuteczniejszych środków ewangelizacji”
– powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 25 listopada br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach ogłaszając rozpoczęcie II Synodu katowickiego Kościoła. „Kiedy stoimy na progu Synodu uświadamiamy sobie, że naszym obowiązkiem jest służba osobowej Prawdzie, Jezusowi Chrystusowi, co oznacza uznanie Boga za źródło prawdy o człowieku i jego życiu” – podkreślił.
W uroczystości wzięli udział arcybiskup senior Damian Zimoń, abp Szczepan Wesoły, katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny, duchowieństwo, dziekani, kapituła katedralna, pracownicy instytucji diecezjalnych, profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, licznie zebrani wierni świeccy, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych wojewódzkich i miejskich.
Metropolita katowicki przypomniał, że poprzedni Synod katowickiego Kościoła zakończył się dokładnie 37 lat temu. Stwierdził, że przez ten czas zmienił się kontekst życia i działalności lokalnego Kościoła. Dodał, że nawet pobieżna obserwacja rzeczywistości uświadamia, jak bardzo zmienił się Śląsk, jak wielkim przeobrażeniom społecznym podlegali i ciągle podlegają jego mieszkańcy. „Dostrzec można wiele pozytywnych aspektów tych zmian, nie brakuje jednak również ich negatywnego wymiaru, zwłaszcza, kiedy patrzymy w kierunku zdewastowanych osiedli i ich mieszkańców, w kierunku społecznie wykluczonych” – mówił abp Skworc.
Metropolita katowicki powiedział, że Synod, aby był owocny, potrzebuje odpowiedniej ilości modlitwy i czasu. „Ufam, że będzie nas wszystkich ożywiał jeden duch i jedno serce, jedna miłość do Kościoła i szczera troska o jego dobro. Bardzo liczę na waszą, opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu, współpracę” – zwrócił się do diecezjan.
„Zadanie, którego mamy się w czasie Synodu podjąć, to chrystologiczna odnowa życia naszego Kościoła diecezjalnego” – mówił dalej abp Skworc. Doprecyzował, że odnowa ta winna wyrażać się nade wszystko w głębokiej „reformie” nas samych, w uporządkowaniu spraw własnego sumienia, w procesie szczerego nawrócenia. „Odważne i autentyczne świadectwo życia opartego na wierze, jest dziś pilnie potrzebne Kościołowi; całemu społeczeństwu i Ojczyźnie! Jest też ono jednym z najskuteczniejszych środków ewangelizacji” – zaakcentował. „Kiedy stoimy na progu Synodu uświadamiamy sobie, że naszym obowiązkiem jest służba osobowej Prawdzie, Jezusowi Chrystusowi, co oznacza uznanie Boga za źródło prawdy o człowieku i jego życiu”. Wskazał, że wspólnota Kościoła katowickiego chce być czujna na głos Ducha Świętego, który mówi: trzeba uznać prymat Boga, niestrudzenie głosić Dobrą Nowinę, wypełniać pierwsze i najważniejsze przykazanie.
Przyzywając Ducha Świętego metropolita katowicki wołał: „Prosimy: „Niech zstąpi Duch Twój” i odnowi oblicze Śląskiej Ziemi! Niech odnowi ludzkie serca: rodziny, miejsca pracy i wspólnoty kościelne. Niech będzie światłem dla mieszkańców każdego śląskiego domu, każdego familoka i blokowiska. We wszystkich tych miejscach konieczne jest podjęcie nowej ewangelizacji”.
W związku z rozpoczęciem prac II Synodu dekrety otrzymali członkowie i konsultorzy synodalnych zespołów, komisji i podkomisji, wśród których znalazło się bardzo wielu świeckich.
Podczas Mszy św. odczytano list jedności skierowany do Ojca świętego Benedykta XVI.
We wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej 25 listopada odczytano specjalny list metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i rozpoczęcie II Synodu.
W dniu rozpoczęcia prac II Synodu nastąpiła też oficjalna inauguracja specjalnej strony internetowej pod adresem synodkatowice.pl. Można na niej znaleźć wszelkie informacje i materiały dotyczące Synodu.