Gołkowice - Kościół Św. Anny Drewniane Kościoły

 

 
 
Kościół pochodzi z 1878r. powstał w miejscu w miejscu wcześniejszej kaplicy z XVII w. Zbudowany na betonowych fundamentach, o konstrukcji słupowej.Kościół jednonawowy, prezbiterium,niższe od nawy, zbudowane na planie prostokąta ulokowane po wschodniej stronie. Dach nad nawą dwuspadowy, w innych miejscach wielospadowy. Na dachu prezbiterium wieżyczka neogotycka z latarnią. Od południowej strony tzw. soboty z małym, polowym ołtarzem. Po północnej stronie dwukondygnacyjna przybudówka z zakrystią na parterze i wewnętrznym balkonem na pierwszym piętrze. Wieża gotycka pochodzi z kościoła w Pruchnej, zbudowana na planie kwadratu, z obitą deskami izbicą. W pozostałych kondygnacjach obita gontem. Zwieńczona hełmem piramidalnym pokrytym blachą.
Ciekawe zabytki wewnątrz kościoła stanowią: późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVI w.) umiejscowiona obok ołtarza głównego, a także barokowe płaskorzeźby zdobiące parapet ambony i barokowy krucyfiks.
Kościół otacza niewielki cmentarz. Teren kościelny ogrodzony jest z trzech stron drewnianym płotem. Na teren kościoła prowadzą dwie bramy - od południowej strony i od północno-zachodniej ze schodami na skarpie.
 
6
Listopada

Autor wpisu

Adam