Paniowy - Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła Drewniane Kościoły

W 1473 roku kościół został zniszczony w trakcie najazdu księcia Wacława. Od roku 1475 Paniowy, utraciwszy jako parafia samodzielność, należały do parafii Bujaków. Kościół odbudowano w 1506 roku. W okresie reformacji kościół był w rękach ewangelików. W połowie XVIII w., ze względu na zły stan, rozebrano stary drewniany kościół.
W roku 1757 rozpoczęto budowę, istniejącego do dziś drewnianego kościoła. Fundatorką świątyni była Katarzyna Rozyna Bujakowska. W 1790 r. proboszcz parafii wyjednał w Rzymie specjalny odpust na dzień patronów kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. W XIX wieku podmurowano wieżę kościelna a następnie całą świątynię.

Kościół jest orientowany, zbudowany w konstrukcji zrębowej. Ściany nawy, prezbiterium i dachy są kryte gontem. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystia i kaplicą. Świątynia jest otoczona sobotami. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu barokowym oraz późnorenesansowym. Przy kościele znajduje się wolnostojąca dzwonnica drewniana kryta dachem namiotowym z kopułką. Kościół jest zlokalizowany w środku wsi, otoczony cmentarzem ograniczonym kamiennym murem.

18
Kwietnia

Autor wpisu

Adam