Wielopole - Kościół Św. Katarzyny i MB. Różańcowej Drewniane Kościoły

 

Wielopole, obecnie dzielnica Rybnika, niegdyś samodzielna wieś, położone jest na północny wschód od centrum miasta przy drodze krajowej nr 78 łączącej Rybnik z Gliwicami.
Przez wieki wieś miała charakter typowo rolniczy.
Drewniany kościół z 1543 r. powstał w Gierałtowicach z fundacji Stanisława Dąbrówki. Odnowiony w 1676 r. Wybudowany został w konstrukcji zrębowej, z wieżą słupową z 1844 r. Przeniesiony z Gierałtowic do Wielopola w latach 1975-76. Kościół jest orientowany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej, osadzony na współczesnej wysokiej podmurówce. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta utytułowana jest z boku nawy. Kościół po przeniesieniu umieszczono na wysokim, wystającym ponad powierzchnię ziemi kamiennym cokole z pomieszczeniami katechetycznymi. Wieża ma konstrukcję słupową z izbicą i ścianami zwężającymi się ku górze. W górnej części oddzielona jest od nawy. Wieńczy ją gontowy dach namiotowy. Kościół otoczony jest częściowo sobotami.
We wnętrzu kościoła, w trakcie remontu w latach 1960 - 61 odkryto i odrestaurowano dużej wartości polichromię stropową z czasów budowy kościoła. Przedstawia ona m.in. piastowskie herby, motywy roślinne i geometryczne oraz patronkę kościoła. Ponadto zabytkowe wyposażenie stanowi obraz św. Katarzyny z 1828 roku pędzla Franciszka Froemla z Moraw (obraz był niegdyś częścią ołtarza głównego), ławka kolatorska z końca XVII w. oraz obrazy ze stacjami drogi krzyżowej z 1841 r. W zachodniej części kościoła znajduje się empora wsparta czterema słupami ze współczesnymi organami. Kościół otacza zieleniec. Od wschodniej strony stoi współczesna, dopasowana stylistycznie do kościoła, dzwonnica.

Po drugiej stronie ul. Wielopolskiej, rozciągają się leśne tereny Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe ze śródleśnym stawem tuż obok drogi i zabytkową, zbudowaną przez cystersów, zaporą.

17
Maja

Autor wpisu

Adam